Gdzie wykorzystuje się tkaniny powlekane?
Tworzywa sztuczne mają właściwości, które okazują się przydatne w wielu obszarach, ponieważ są wytrzymałe, lekkie, odporne na wodę i wiele chemikaliów, a także łatwo nadawać im potrzebną w konkretnym przypadku formę. Wśród nich szczególnie popularne są wyroby gumowe, cechujące się sporą sprężystością oraz wysoką elastycznością. Bardzo często są używane do produkcji tkanin powlekanych. Przekonajmy się, czym one są i sprawdźmy, do czego można je zastosować.
Czym są tkaniny powlekane?
Tkaniny powlekane powstają przez połączenie osnowy zapewniającej wymaganą stabilność wymiarową oraz stanowiącą rodzaj szkieletu, a także warstwy zewnętrznej, która jest nanoszona na wierzchnią stronę materiału. W tym celu korzysta się z reguły z tworzyw sztucznych o dopasowanych do wypełnianej funkcji właściwościach. Jako osnowę wykorzystuje się zwykle tkaninę z włókien poliestrowych, które są odporne na rozciąganie, a przy tym elastyczne i trwałe. W charakterze powłoki zewnętrznej używany jest miękki, ale trwały i dość wytrzymały na ścieranie poliuretan.
Do czego mogą służyć tkaniny powlekane?
Tkaniny powlekane mają wysoką elastyczność i trwałość za sprawą użytego poliestru, dobrze też trzymają się powierzchni, na której zostaną ułożone. Dzięki warstwie poliuretanu zachowują szczelność w kontakcie ze wszelkiego rodzaju cieczami. Ich cechą dodatkową jest to, że łatwo zachować je w czystości, ponieważ ewentualne zabrudzenia nie wynikają w ich powierzchnię. Z uwagi na swoje właściwości tkaniny powlekane sprawdzają się świetnie jako podkłady sanitarne używane w placówkach ochrony zdrowia: przychodniach, szpitalach lub centrach rehabilitacji, a także w domach opieki. Z tkanin powlekanych można korzystać tam, gdzie wymagana jest nieprzemakalność np. do zabezpieczania przed zachlapaniem.